Nuevos miembros de la Comisión de Derecho Internacional para un mandato de cinco años que comenzará el 1 de enero de 2023 (12 noviembre 2021)

El mandato de los treinta y cuatro miembros de la Comisión de Derecho Internacional para el quinquenio 2017-2021 (prorrogado hasta 2022) expirará a finales de 2022. La elección de los miembros de la Comisión para un mandato de cinco años que comenzará el 1 de enero de 2023 (hasta el 31 de diciembre de 2027) tuvo lugar, mediante votación secreta, en la 32ª sesión de la Asamblea General en su septuagésimo sexto período de sesiones, celebrada el 12 de noviembre de 2021.

Election results arranged by regional group

 

African States (9 seats)

  • Number of ballot papers: 193
  • Number of invalid ballot papers: 1
  • Number of valid ballot papers: 192
  • Abstentions: 0
  • Number of members present and voting: 192
  • Required simple majority of members present and voting: 97
Candidates (Nationality) Nominated by No of votes Outcome
Mr. Jalloh, Charles C. (Sierra Leone) Sierra Leone, Chile, New Zealand 169 Elected
Mr. Sall, Alioune (Senegal) Senegal 165 Elected
Ms. Okowa, Phoebe (Kenya) Kenya, United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland 162 Elected
Mr. Cissé, Yacouba (Côte d’Ivoire) Côte d’Ivoire 160 Elected
Mr. Fathalla, Ahmed Amin (Egypt) Egypt 159 Elected
Mr. Ouazzani Chahdi, Hassan (Morocco) Morocco 151 Elected
Mr. Laraba, Ahmed (Algeria) Algeria 136 Elected
Mr. Savadogo, Louis (Burkina Faso) Burkina Faso 131 Elected
Mr. Mingashang, Ivon (Democratic Republic of the Congo) Democratic Republic of the Congo 121 Elected
Mr. Fall, Aly (Mauritania) Mauritania 114 Not elected
Mr. Mashamba, Clement Julius (United Republic of Tanzania) United Republic of Tanzania 112 Not elected
Mr. Tungo, Muaz Ahmed Mohamed (Sudan) Sudan 82 Not elected
Mr. Kalaluka, Likando (Zambia) Zambia –*  
Mr. Mohamed Lemine, Mohamed Yeslem (Mauritania) Mauritania –*  

Asia-Pacific States (8 seats)

  • Number of ballot papers: 193
  • Number of invalid ballot papers: 2
  • Number of valid ballot papers: 191
  • Abstentions: 0
  • Number of members present and voting: 191
  • Required simple majority of members present and voting: 96
Candidates (Nationality) Nominated by No of votes Outcome
Mr. Patel, Bimal N. (India) India 163 Elected
Ms. Mangklatanakul, Vilawan (Thailand) Thailand 162 Elected
Mr. Asada, Masahiko (Japan) Japan, United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland 154 Elected
Mr. Nguyen, Hong Thao (Viet Nam) Viet Nam 145 Elected
Mr. Huang, Huikang (China) China 142 Elected
Mr. Lee, Keun-Gwan (Republic of Korea) Republic of Korea 140 Elected
Mr. Mavroyiannis, Andreas D. (Cyprus) Cyprus 139 Elected
Mr. Tsend, Munkh-Orgil (Mongolia) Mongolia 123 Elected
Mr. Ziadé, Nassib G. (Lebanon) Lebanon, Bahrain 119 Not elected
Mr. Pieris, Mohan (Sri Lanka) Sri Lanka 112 Not elected
Mr. Roque, Herminio Harry L. (Philippines) Philippines 87 Not elected
Mr. Azimov, Mirvokhid (Uzbekistan) Uzbekistan –*  

Eastern European States (3 seats)

  • Number of ballot papers: 193
  • Number of invalid ballot papers: 1
  • Number of valid ballot papers: 192
  • Abstentions: 1
  • Number of members present and voting: 191
  • Required simple majority of members present and voting: 96
Candidates (Nationality) Nominated by No of votes Outcome
Mr. Zagaynov, Evgeny (Russian Federation) Russian Federation 114 Elected
Mr. Aurescu, Bogdan (Romania) Romania 107 Elected
Mr. Paparinskis, Mārtinš (Latvia) Latvia, Estonia, Lithuania 103 Elected
Ms. Varga, Réka (Hungary) Hungary 89 Not elected
Mr. Zarbiyev, Fuad (Azerbaijan) Azerbaijan 72 Not elected
Mr. Šturma, Pavel (Czech Republic) Czech Republic 49 Not elected
Mr. Kocharyan, Vigen (Armenia) Armenia 33 Not elected

Latin American and Caribbean States (6 seats)

  • Number of ballot papers: 193
  • Number of invalid ballot papers: 0
  • Number of valid ballot papers: 193
  • Abstentions: 0
  • Number of members present and voting: 193
  • Required simple majority of members present and voting: 97
Candidates (Nationality) Nominated by No of votes Outcome
Mr. Grossman Guiloff, Claudio (Chile) Chile, Sierra Leone 174 Elected
Mr. Vázquez-Bermúdez, Marcelo (Ecuador) Ecuador 168 Elected
Mr. Galindo, George Rodrigo Bandeira (Brazil) Brazil 166 Elected
Mr. Oyarzábal, Mario (Argentina) Argentina 155 Elected
Mr. Ruda Santolaria, Juan José (Peru) Peru 153 Elected
Mr. Argüello Gómez, Carlos José (Nicaragua) Nicaragua 145 Elected
Mr. Abreu Bonilla, Sergio (Uruguay) Uruguay 140 Not elected

Western European and other States (8 seats)

  • Number of ballot papers: 193
  • Number of invalid ballot papers: 0
  • Number of valid ballot papers: 193
  • Abstentions: 0
  • Number of members present and voting: 193
  • Required simple majority of members present and voting: 97
Candidates (Nationality) Nominated by No of votes Outcome
Mr. Fife, Rolf Einar (Norway) Norway, Finland, Denmark, Sweden, Iceland 154 Elected
Ms. Galvão Teles, Patrícia (Portugal) Portugal 154 Elected
Mr. Nesi, Giuseppe (Italy) Italy 152 Elected
Mr. Akande, Dapo (United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, Nigeria, Slovenia, Kenya, Japan 150 Elected
Mr. Reinisch, August (Austria) Austria 149 Elected
Ms. Ridings, Penelope (New Zealand) New Zealand, Australia, Canada, Sierra Leone 131 Elected
Mr. Forteau, Mathias (France) France 130 Elected
Ms. Oral, Nilüfer (Turkey) Turkey 124 Elected
Ms. Escobar Hernández, Concepción (Spain) Spain 122 Not elected
Ms. Aswad, Evelyn (United States of America) United States of America 114 Not elected
Mr. Becker, Tal (Israel) Israel 104 Not elected

Deja un comentario